Jarní očistná kúra

Jarní očistná kúra

Očistné kúry jsou považovány za rituály, které mají za sebou neskutečně bohatou historii. Očisty prováděli již staří Egypťané, ale i spousty dalších národů spojených s náboženskou historií, kde významnou součástí očisty byly půsty, ale i další poměrně drastická opatření.

Ideálním obdobím pro očistné či odlehčující období je jaro. Přes zimu v době bohatých svátků, zabijaček a plesů, organismus utrpěl nejednu újmu na zdraví. V jarním období bývá člověk velice oslaben. V zimě se snižuje výrazně přísun vitamínů a minerálních látek, klesá pohybová aktivita. Připočteme-li k tomu zvýšenou konzumaci nečerstvé potravy a i nějaké alkoholového opojení, pak se nemůžeme divit jistým problémům v látkové výměně. Tyto skutečnosti společně s lékařskou zkušeností, že v přechodových období je organismus velice citlivý, odůvodňují mnoha a mnoha letou praxí s prováděním „jarních očistných kúr“. Tyto kúry se dají považovat za jedno nejcennějších dědictví, kterého si můžeme dopřát. Kdo se o to alespoň pokusí, nejenže může jaro překonat bez únavy a depresí, ale mohou se mu vyhnout i jiné zdravotní problémy během roku. 

A jak by měla vypadat bylinná očistná kúra?

Dobré je si uvědomit, že správné „očistění“ spočívá v očistě nejen fyzické, ale i duševní. Bylinná kúra se soustřeďuje spíše na fyzické zaměření. Doba, po kterou by mělo trvat bylinné očištění, je alespoň 14 dní. Spočívá v pití čajů, které jsou často nazývány jako „krev čistící“. Čajová směs Očistec je vhodným základem k této kúře. Je založena zejména na účinnosti bylin Celíku zlatobýlu, Kopřivy dvoudomé, Přesličky rolní a Břízy bradavičnaté. Tyto byliny jsou souborem bylin urovnávající rozházenou naši látkovou výměnu po těžkých stavech (zimní období). Navíc je směs doplněna bylinami upravující vůni a chuť čaje a zároveň částečně umocňující léčebný efekt hlavních bylin.  V kombinaci s tinktučou ze Smetánky lékařské se jedná o velice potentní dvojici v očistných procesech.

Jak správně dávkovat?

Dávkování je silně individuální záležitost, ale pokusili jsme se sestavit obecnější návod, kterým se sami řídíme. 

Před spaním zalejte směs Očistec vroucí vodou (1 vrchovatá čajová lžička na 500 ml vody). Ráno sceďte a část (200ml)  vypijte na lačno. Zbytek čaje dopijte během dne, nejlépe dopoledne. Čajovou směs kombinujte s tinktučou ze Smetánky lékařské. Tu dávkujte 3x denně (Ráno, dopoledne a odpoledne) 3 plná zmáčknutí kapátka. Vhodné je kapat průběžně do čaje. Tento postup udržujte 14 dní.


X