Články
Kotvičník zemní – léčivá bylina třetího tisíciletí

Kotvičník zemní – léčivá bylina třetího tisíciletí

Kotvičník zemní

Kotvičník zemní neboli Tribulus Terrestris je bylinka, která svými léčivými vlastnostmi je známá po tisíciletí. Ačkoliv v našich podmínkách se neřadí mezi všeobecně známé bylinky, tak ji lze považovat za velmi účinnou a pro naše zdraví blahodárně prospěšnou rostlinku.

kotvicnik-zemni

Odkud kotvičník pochází?

Kotvičník zemní pravděpodobně pochází z písečného mořského pobřeží Číny a Japonska. Dnes jej lze najít téměř po celém světě. Rozšířen je zejména v evropské části Ruska, ale i na Sibiři, Kavkaze a zvláště ve Střední Asii, dále na březích Azovského, Kaspického a Černého moře. Najdeme ho však i v oblasti Středozemního moře. Dobře známá je tato bylinka taktéž v Indii a na Srí Lance. Ve spoustě zemích je kotvičník pěstován pro farmaceutické účely. V planě rostoucích oblastech se s ním můžeme setkat zejména podél řek, na pastvinách, ale i na přímořských píscích.

Jak lze Kotvičník popsat a botanicky zařadit?

Tribulus terrestris je jednoletá polehává bylina patřící do čeledi Kacibovitých (Zygophyllaceae) a rodu Tribulus, který čítá kolem 20 druhů popínavých keřů nebo bylin. Lodyhy bylinky jsou i přes 100 cm dlouhé, dokonce u starších rostlinek se může délka pohybovat kolem 2 metrů. Typickým znakem bylinky jsou 5-četné žluté kvítky, které vytváří tvrdé, pichlavé plody, které jsou složeny z 5 menších plůdků. Obsahovými látkami rostlinky jsou především sapogeniny, alkaloidy harmin a harman, glykosidy, flavonoidy, třísloviny, pryskřice, vitamin C a jiné. Mezi nejznámější obsahové látky patří steroidní saponiny- dioscin, diosgenin a protodioscin. Těmto třem látkám jsou přisuzovány afrodisiakální a anabolické vlastnosti. Často se můžeme setkávat s různými kotvičníkovymí preparáty obsahující 90% nebo 40% saponinů. Toto tvrzení je nic neříkající, jelikož nám jde zejména o obsah protodisocinu (1 z mnoha saponinů), kterému jsou přisuzovány právě afrodisiakální a anabolické vlastnosti.

Jaké jsou účinky kotvičníku?

  • Afrodisiakální vlastnosti

Kotvičník patří také do skupiny rostlinných afrodisiak, kde bývá označován jako jedno z nejúčinnějších. Znatelně zvyšuje libido. U mužů zkvalitňuje erekci a zvyšuje hladinu testosteronu až o 30 %. Ale nejedná se o bylinu využívanou pouze muži. U žen značně zvyšuje hladinu estrogenů, zvyšuje sexuální apetit a pomáhá ke zmírnění negativních klimakterických příznaků.

  • Anabolicko-regenerační vlastnosti

Je prokázáno, že zvyšuje sílu, zlepšuje vytrvalost a přispívá k rychlejší regeneraci po námaze, stresových situacích a těžkých nemocech. Je hojně vyhledávám mezi kulturisty a vytrvalostními sportovci.

  • Antidiabetické vlastnosti

Studie prokázaly vliv na metabolismus tuků a cukrů. Bylo prokázáno, že obsahové látky kotvičníku zemního snižují krevní glukózu.

  • Hepatoprotektivní vlastnosti

Kotvičník silně působí na játra. Stimuluje jejich činnost, tok žluči a syntézu hormonů. To vše nám pomáhá ke zvyšování odolnosti a vytrvalosti našeho organismu.

  • Kardiovaskulární vlastnosti

Účinné látky kotvičníku rozšiřují věnčité tepny a cévy. Tím se zlepšuje cirkulace krve. Pozitivně působí na ischemickou chorobu srdeční, snižuje krevní tlak, zpomaluje srdeční činnost a je využíván také jako léčivo při angíně pectoris.

  • Urologické a prostatické vlastnosti

Studie uvádí, že kotvičník může pomáhat v prevenci ledvinových kamenů, léčbě zánětů urogenitální soustavy, inkontinence a také dny. Je považován za významné diuretikum.

  • Redukuje hladinu cholesterolu

Steroidní saponiny se vážou ve střevech se žlučovými solemi a cholesterolem, kde vytváří drobné micely, a tak usnadňují pohlcení cholesterolu. Tím snižují jeho hladinu

  • Antibakteriální vlastnosti

Podrobnými studiemi byly prokázány antibakteriální vlastnosti na některé druhy bakterií a plísní.

X