Kotvičníkový mág

Jmenuji se Martin Maňhal a jsem domácím pěstitelem věčně zelených nadějí – bylinek. Své bylinkové políčko mám zasazené do čisté vesnické přírody poblíž Hluboké nad Vltavou přímo v srdci jižních Čech.

Pěstování bylinek je pro mě srdeční záležitostí, které mi pomohlo se vypořádat se všemi různými nemocemi, od virové encefalitidy přes streptokokové angíny až po akutní zánět jater, který pro mě byl tím posledním impulsem ke změně. Hledání alternativy pro mě bylo velice obtížné, až do té doby než jsem objevil sílu přírodních adaptogenů, zejména Kotvičníku zemního, který se pro mě ukázal jako jasná volba. Jeho účinky mě téměř ihned dostaly, proto jsem se rozhodl, že si ho zkusím vypěstovat sám.

Od té doby uplynulo už několik let, a tak jsem se rozhodl, že bych se rád s Vámi podělil o jeho účinky. Snažím se o přírodně šetrné pěstování, kde každý můj výpěstek je po celou dobu opečováván s úctou jakou si zaslouží. Na oplátku věřím, že se nám byliny odmění svoji léčebnou přírodní silou, kterou považuji za jedno z největších bohatství, které máme k dispozici.

Kotvičníkový mág

Dnes už to není jenom o Kotvičníku. Každý rok se snažím přidávat další zajímavé byliny, které nejdříve zkouším sám na sobě. Každé bylině věnuji speciální péči od jejího pěstování až do konečné formy zpracování. Obecně je důležité vnímat energické naladění pro konkrétní bylinu. Jsem takového názoru, že každý si dokáže najít tu správnou bylinu, která mu bude maximálně vyhovovat už při samém pohledu na ni či prvním setkání s ní.

Já si už tu svoji bylinu našel. A co vy?

Kotvičník zemní

Co je vůbec Kotvičník zemní?

Kotvičník zemní je úžasná bylinka, jejíž původ sahá až do dalekých písečných pobřeží Číny a Japonska, kde si během své tisícileté historie vydobyla velké jméno a je zde považována za velmi účinnou a pro naše zdraví blahodárně prospěšnou rostlinku.

Je to bylinka spadající do skupiny rostlinných adaptogenů, což jsou rostliny zvyšující životní energii organismu. Všeobecně zvyšují odolnost organismu vůči širokému spektru nepříznivých faktorů. Konkrétní léčebné účinky kotvičníku jsou dosti široké a do mnoha životních funkcí zasahující.

Jaké jsou účinky kotvičníku?

 • Afrodisiakální vlastnosti

Kotvičník patří také do skupiny rostlinných afrodisiak, kde bývá označován jako jedno z nejúčinnějších. Znatelně zvyšuje libido. U mužů zkvalitňuje erekci a zvyšuje hladinu testosteronu až o 30 %. Ale nejedná se o bylinu využívanou pouze muži. U žen značně zvyšuje hladinu estrogenů, zvyšuje sexuální apetit a pomáhá ke zmírnění negativních klimakterických příznaků.

 • Anabolicko-regenerační vlastnosti

Je prokázáno, že zvyšuje sílu, zlepšuje vytrvalost a přispívá k rychlejší regeneraci po námaze, stresových situacích a těžkých nemocech. Je hojně vyhledávám mezi kulturisty a vytrvalostními sportovci.

 • Antidiabetické vlastnosti

Studie prokázaly vliv na metabolismus tuků a cukrů. Bylo prokázáno, že obsahové látky kotvičníku zemního snižují krevní glukózu.

 • Hepatoprotektivní vlastnosti

Kotvičník silně působí na játra. Stimuluje jejich činnost, tok žluči a syntézu hormonů. To vše nám pomáhá zvyšovat odolnost a vytrvalost našeho organismu.

 • Kardiovaskulární vlastnosti

Účinné látky kotvičníku rozšiřují věnčité tepny a cévy. Tím se zlepšuje cirkulace krve. Pozitivně působí na ischemickou chorobu srdeční, snižuje krevní tlak, zpomaluje srdeční činnost a je využíván také jako léčivo při angíně pectoris.

 • Urologické a prostatické vlastnosti

Studie uvádí, že kotvičník může pomáhat v prevenci ledvinových kamenů, léčbě zánětů urogenitální soustavy, inkontinence a také dny. Je považován za významné diuretikum.

 • Redukuje hladinu cholesterolu

Steroidní saponiny se vážou ve střevech se žlučovými solemi a cholesterolem, kde vytváří drobné micely, a tak usnadňují pohlcení cholesterolu. Tím snižují jeho hladinu

 • Antibakteriální vlastnosti

Podrobnými studiemi byly prokázány antibakteriální vlastnosti na některé druhy bakterií a plísní.

Kotvičník zemní
Kotvičník zemní

Jak byliny zpracovávám?

Byliny zpracovávám do různých forem, které jsou vytvářeny šetrnou ruční prací zaručující ohleduplnost k bylince.

Bylinný čaj – sušina

Sušina je tvořena sušenou natí, plody, květy a kořeny bylin, které zpracovávám na drobnější části. Chuť bylinného čaje není nějak lahodná, ale za to účinky jsou mimořádné.

Kotvičník nedrtím. Zejména z důvodu takového, že drcený kotvičník snáze podléha oxidaci, kde následně dochází ke znehodnocení a změně obsahových látek.

Tinktuča

Rád bych Vám představil produkt Tinktuča. Jedná se o spojení lihové tinktury a čajového koncentrátu, kde základem je lihová tinktura, která se dořeďuje ze základní potence čajovým koncentrátem na potenci užívanou.

A proč užívat Tinktuču?

 • Kombinace extrahovadel zaručuje maximální účinnost.
 • Užití tinktuč se provádí ústy, kde je vhodné bylinu nějakou dobu podržet v ústech, kde dochází k lepší absorpci látek přes sliznici a tím i rychlejšímu nástupu.
 • Důležité je vnímat i chuť jednotlivých bylin, kde skrze naše chuťové vjemy dochází k jakési přípravě našeho těla na nějakou novou látku.
 • Jedná se o velice pohodlné médium pro užití bylinných léčiv.

Bylinné kapsle

Kapsle zahrnují celulozové tobolky plněné rozemletou sušinou bylin. Kapsle mají hned několik výhod oproti čajům a tinktučám. V prvé řadě je to časově úspornější oproti vaření čaje a na rozdíl od tinktuč zde není obsažen alkohol.