Smetánka lékařská

Smetánka lékařská

Smetánka lékařská neboli pampeliška lékařská je vytrvalá bylina „plevelného“ růstu vyskytující se zejména na loukách, mezích, ale i prakticky se smetánkou dá setkat na většině volných prostranstvích.

Co obsahuje a co se zpracovává?

Sbíranou a zpracovávanou části rostliny jsou především kořeny sbírané brzy z jara (jarní novoluní) nebo naopak na podzim někdy na pomezí října a listopadu. Ke konzumaci jsou taktéž vhodné mladé listy rostliny, které jsou vynikajícím doplňkem do každé kuchyně. Dají se z nich připravit zdravotně, ale i chuťově zajímavé saláty. Snažíme se opravdu o sběr mladých lístků během dubna. Mají vynikající chuť. Rostlé listy ztrácejí příjemnou hořkost a naopak nabývají na hořkosti těžce poživatelné. Poslední částí, která se dá využít z této rostlinky jsou rozvité květy, ze kterých se připravuje pampeliškový med.

Bioaktivními látkami v kořenu pampelišky jsou zejména hořčiny lactopiricin, dále taraxacin a další. Dále jsou obsaženy triterpeny, organické kyseliny, steroly, třísloviny, silice, ale i minerální látky. Za zmínku stojí vysoký obsah polysacharidu Inulinu, který má probiotické působení v našich střevech. U listů rostlinky je to navíc vysoký obsah Vitaminu C.




Jaké má účinky na zdraví? 

Blahodárné účinky smetánky na naše zdraví jsou dosti široké, a to sice z důvody celkového ovlivnění látkové výměny, od které se odvíjí veškeré pochody v našem těle. 

Zásadně ovlivňuje činnost jater a žlučníku. Pomáhá totiž z organismu odstraňovat biologický odpad, který se v nás průběhu času hromadí. To souvisí i s vyšším výtokem žluči, která pomáhá se zpracováním těžkých tučných jídel. Pampeliška je tak vhodným prostředkem k detoxikaci těla po náročné zimě či po nějaké lékové terapii.



Je používána obecně jako prostředek podporující trávení. Stimuluje tvorbu trávicích žláz v žaludku a díky obsahu polysacharidu Inulinu pomáhá se zlepšením střevní mikroflóry. Inulin je látka, která prochází naším tělem v podstatě bez povšimnutí do té doby, než so dostane do nejdelší části tlustého střeva – tračníku. V tračníku plní funkci potravy pro „dobré“ bakterie, které jsou součástí naší mikroflóry.

Smetánka má ještě jednu důležitou vlastnost podepřenou rozsáhlými studiemi. Je využívána jako silné diuretikum , tedy prostředek odvádějící vodu z těla skrz močové cesty. Je tedy na místě její podávání při poruchách ledvin a močových cest. 

Jak dávkovat?

Doporučovanou formou užití jsou lihové a vodné extrakty zejména kořenů. U vodného extraktu z kořene je nejvhodnější formou odvar tažený po dobu po 5 minut. U vodného extraktu se jako denní dávka doporučuje 8g kořene. 

U lihové extrakce je využíván silný alkohol k vytažení potřebných látek. Dávkování se pak pohybuje mezi 2-3 plnými náběry pipety 3x denně. Tyto 2 formy je možné kombinovat pro maximalizaci účinků. Poslední dávku však je potřeba aplikovat do 18. hodiny večerní z důvodu silných močopudných účinků, které by při dávkování ve večerních hodinách mohly narušovat spánek.

X