Vitánie snodárná

[gsf_banner height_mode=“custom“ image=“4540″][/gsf_banner]
[gsf_heading title_font_size=“48″ sub_title_font_size=“14″ title=“Více než lék na nespavost“ sub_title=“Vitánie snodárná“][/gsf_heading]

Opravdový klenot indické ajurvédy původem ze severozápadní Indie si za celou svou historii, která v ajurvédě čítá několik tisíciletí, našel spoustu příznivců. Využívána je zejména jako přírodní léčivo při duševním, ale i fyzickém vyčerpání.

Vitánie snodárná (Withania somnifera) neboli Ašvagandhá,
nazývána také indickým ženšenem je kolem 1 metru vysoký keř patřící do čeledi lilkovitých (Solanaceae). Nápadným znakem této rostliny jsou žlutooranžové plody dozrávající zhruba od polovina srpna, které jsou uzavřeny v charakteristicky nafouklém kalichu.
Nejužívanější částí je kulovitý, rozvětvený a podélně rýhovaný 20-25 cm dlouhý kořen. Ve volné přírodě se vyskytuje ve východní a jižní Africe, Indii a některých oblastech Středomoří.

Ašvagandhá je řazena mezi přírodní adaptogeny. Obsahuje řadu významných léčivých látek. Mezi nejúčinnější patří zejména alkaloidy, např. tropin, withanin a somniferin. Dále jsou v rostlince přítomny fytosteroidy, tzv. witanolidy a sitoindosidy.
Nejvýznamnější účinky mají withaferin A a withanolid D. Tyto látky mohou za výjimečné účinky, pro které je užívána.

Jak už je z názvu patrné, tak mezi její důležité vlastnosti patří zklidňující účinky ovlivňující duševní zdraví, kde příznivě působí proti nespavosti. Prospívá lidskému tělu při rekonvalescenci po těžkých nemocech. Působí antidepresivně, posiluje imunitní systém zmnožením bílých krvinek, snižuje množství cholesterolu a cukru v krvi. Tyto zkušenosti s užíváním potvrzují i nejnovější výzkumy, kde za nejdůležitější látky byly označeny právě withanolidy, u kterých byl také prokázán protistresový efekt a pozitivní vliv na funkce mozku, například zvýšená schopnost zisku a uchování informací. Blahodárně ovlivňuje plodnost, utišuje záněty a snižuje vysoký krevní tlak.  Je vhodná i pro starší osoby, neboť zlepšuje jejich fyzický i duševní stav, dobré výsledky jsou prokázány u léčby demence nebo Alzheimerovy nemoci.

Nejužívanější části z rostliny jsou kořeny, který obsahují nejkoncentrovanější množství withanolidů. Užívá se i nať s listy, které se svým obsahem účinných látek téměř rovnají kořenům. Mezi nejčastější aplikační formu byliny patří odvar, kde se doporučuje 3-5 gramů sušené natě s listy nebo kořeny  povařit alespoň 5 minut v cca 500 ml vody. Další aplikační formou dnes poměrně hojně využívanou a účinnou jsou tinktury a kapsle. 

Bylinkář, srpen 2019

Autor: M.M.

Vitánie snodárná
Vitánie snodárná
X